Wyszukiwanie
Dzisiaj jest

wtorek,
17 lipca 2018

(198. dzień roku)

Święta

Wtorek, XV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik
Liczba wyświetleń strony:
2551

Nadzieja i Życie nr 2/2016

Spis treści

Kochani Czciciele Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci
Imię Boga – Miłosierdzie (ks. prof. M. Machinek MSF)
Pamiątki Roku Jubileuszowego (zel. A. Zapotoczny)
Wielki Post i zadośćuczynienie (zel. R. Sitkowska)
Tajemnica VI. Zdjęcie z krzyża (zel. D. Czerniawska)
Żyj jak ciocia (ks. Z. Kapłański)
SMS-owa Koronka do Miłosierdzia Bożego
za wszystkich konających (zel. W. Kaźmierczak)
Al santuario della Madonna del Deserto a Millesimo
i Nowenna Pompejańska (A. Ziółkowski)
Mój Adwent... z Gerardem (A. Ziółkowski)
Duch prowadzi kędy chce… (ks. S. Amielawski MSF)
„A czy Ty masz już swój bilet do Nieba?” (J. Czech)
Nawrócenie męża (zel. J. Bywalec)
„...taki dobry... dobry... dobry jesteś św. Mikołaju...”
(zel. L. Wajdzik)
Szwedzka Górka dla ADS (ks. K. Wacholc MSF)
Czuwanie przy żłóbku w „Śląskim Asyżu”
(zel. B. Smoczok)
„Rodzina – szkołą miłosierdzia”. List Pasterski EP
Kronika Apostolstwa

Kochani Czciciele Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci

Czas ucieka, wieczność czeka!” Ta stara prawda dotyczy nie tylko naszego życiaw ogólności ale także poszczególnych wydarzeń, które tworzą naszą codzienność.Przecież nie tak dawno świętowaliśmy Boże Narodzenie i przygotowywaliśmy„zimowy” numer naszego biuletynu, a teraz już jesteśmy w zasięgu promieniowania Zmartwychwstania Pańskiego i czytacie wiosenne wydanie Nadziei i Życia.Także niespodziewana choroba naszego Dyrektora Apostolstwa, ks. Grzegorza GórnikaMSF, przypomina nam, że nieustannie chodzimy w pobliżu „drugiego brzegu” i niewiemy, kiedy miłosierny Bóg podniesie zasłonę oddzielającą w naszym życiu doczesność od wieczność.(...)

Imię Boga – Miłosierdzie

„Miłosierdzie to imię Boga” to tytuł kolejnego wywiadu-rzeki papieża Franciszka, przeprowadzonego tym razem przez znanego włoskiego pisarza i dziennikarza katolickiego Andreę Torniellego. Jest to niewątpliwie kolejna podjęta przez papieża próbą przybliżenia idei Jubileuszu Miłosierdzia. Nie chodzi jednak tylko o zaspokojenie ciekawości i wyjaśnienie tła, inspiracji i zamysłu, towarzyszących papieżowi w podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu tego nadzwyczajnego jubileuszu. Nie ma on być przecież jedynie kolejną akcją duszpasterską, ale przypomnieniem czegoś, co stanowi samo centrum Ewangelii.

Pamiątki Roku Jubileuszowego

Był 1834 r., kiedy na ziemiach Księstwa Parmy niedaleko Zamku – FortecyRocca di Fontanellato (siedziby kolejno rodów Farnese, Burbonów i Habsburgów), otoczonej wodą, do której prowadził most zwodzony, dwaj młodzi historycy epoki Giacomo Dazzo i Pietro Torrigiani, podczas wyprawy odkrywkowo--artystycznej, przeprowadzając notatki i sporządzając kronikę wydarzeń odwiedzanych terenów, napotykają na swojej drodze na dziwny kamień, który przymyka otwór tutejszej studni… Zaintrygowani znaleziskiem młodzieńcy zabierają go ze sobą.

Wielki Post i zadośćuczynienie

Przez usta Ezechiela (Ez 18,20) Duch Święty mówi o odpowiedzialności osobistej, a tym samym o osobistej pokucie i zbawieniu. Mimo że penitent słyszy: „Idź i odtąd nie grzesz więcej!” (J 8,11), grzechy zostawiają w duszy ślad. „Ponad to istnieją grzechy i upadki niedostrzeżone z powodu braku refleksji lub braku delikatności sumienia” (dodałabym: nienależycie przeprowadzonego rachunku i wrażliwości sumienia).

Tajemnica VI. Zdjęcie z krzyża ciała Jezusowego

„Był tam człowiek dobry i sprawiedliwy, imieniem Józef, członek Wysokiej Rady. Nie przystał on na ich uchwałę i postępowanie. Był z miasta Arymateii oczekiwał Królestwa Bożego. On to udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. Zdjął je z krzyża, owinął w płótno i złożył w grobie...” (Mt 23,50–54)

Żyj jak ciocia

Pierwszą pogadankę wychowawczą pamiętam jeszcze z wczesnego dzieciństwa,chyba nie miałem jeszcze skończonych trzech lat. Pewnego popołudnia odwiedziła nas ciocia, za którą wszyscy przepadali, zwłaszcza dzieci. Ciekawe,zwykle nie przynosiła prezentów, niczym nie próbowała nas przekupić, a jednak wokół niej zwykle był wianuszek dzieci, które nie bardzo dawały się odpędzić w chwilach, kiedy dorośli też chcieli spokojnie z ciocią porozmawiać.

SMS-owa Koronka do Miłosierdzia Bożego za wszystkich konających

„Wiedz o tym, że łaska wiecznego zbawienia niektórych dusz w ostatniej chwili zawisła od twojej modlitwy”(Dz. 1777). „Te słowa, które Jezus powiedział dośw. Siostry Faustyny, odnoszą się także do nas, bowiemi my możemy uratować kogoś na wieczność przez odmawianie z ufnością w jego intencji Koronki do Miłosierdzia Bożego” – czytamy na stronie www.faustyna.pl

Al santuario della Madonna del Deserto a Millesimo i Nowenna Pompejańska

Idąc pieszą pielgrzymką z Rzymu do La Salette we Francji „po drodze” zobaczyć można maryjne sanktuarium. Dzisiaj odwiedziłem – jakoś tak się złożyło, że dla Maryi było to „po drodze” – Sanktuarium Matki Bożej na Pustyni.

Mój Adwent... z Gerardem

Stanąć pod krzyżem, zastanowić się i powiedzieć Jezusowi, czego od Niego oczekuję. Czy tylko pocieszenia, ukojenia, schronienia w Jego ramionach,a może jednak chcę iść dalej za Nim aż do zmartwychwstania? Tak zaczyna się mój Adwent.

Duch prowadzi kędy chce…

Rozpoczęliśmy Wielki Post, okres przygotowania do przeżycia wielkiej tajemnicy paschalnej, tzn. męki, śmiercii zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Chciałbym jednak powrócić jeszcze do Bożego Narodzenia. Okres ten, jak co roku, jest wypełniony spotkaniami modlitewnymi i opłatkowymi.To również niezwykła okazja, aby odwiedzić wiele wspólnot ADS-u.

„A czy Ty masz już swój bilet do Nieba?”

Witajcie drodzy Czytelnicy biuletynu Nadzieja i Życie.Czy znacie jakieś filmy na temat życia po śmierci?W moim przekonaniu w dzisiejszych czasach jest ich niewiele. I choć każdy z nas pragnie po śmierci spotkaćsię z Chrystusem twarzą w twarz – to możemy mieć na ten temat tylko własne wyobrażenia w oparciu o to co jest napisane w Piśmie Świętym.

Nawrócenie męża

W sercu pani Marty przez prawie 50lat była codzienna modlitwa o łaskę nawrócenia i przymnożenia wiary mężowi. Traciła zaufanie do Boga,były momenty w jej życiu, w których wydawało się, że Bóg nie słyszy jej krzyku duszy. Nie ustawała w boju przed Jezusem o duszę małżonka, chociaż przychodziły myśli zwątpienia, co do skuteczności modlitwy. Rozpoczęła monolog z Bogiem.

„...taki dobry... dobry... dobry jesteś św. Mikołaju...”

– brzmi refren jednej z pieśni, śpiewanej tak często w sanktuarium świętego Mikołaja w Pierśćcu. Tak, ta pieśń podkreśla wszystkie wymiary Jego dobroci…Jego wrażliwości… Jego miłosierdzia. Ten najbardziej popularny i umiłowanyświęty na wszystkich kontynentach świata, przez wieki uczy, jak być dobrym, przez wieki kształtuje nasz sposób dobrego myślenia, bo tym dobrym myśleniem jest idea „daru człowieka dla człowieka”.

Szwedzka Górka dla ADS

Drodzy Czciciele Matki Bożej Bolesnej! Ostatni dzień października ubiegłegoroku zakończył tradycyjnie czas duszpasterskiego funkcjonowania kościoła pielgrzymkowego na Szwedzkiej Górce. Pośrodku pól położone jest to maleńkie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w diecezji opolskiej. Pisał już o nim w poprzednim biuletynie ks. Bogdan Kulik MSF.

Czuwanie przy żłóbku w „Śląskim Asyżu”

23 stycznia 2016 r. po raz pierwszy parafialne wspólnoty Apostolstwa Dobrej Śmierci archidiecezji katowickiej połączyły się we wspólnym adorowaniu Dzieciątka w Śląskim Asyżu – w Bazylice Ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

Rodzina – szkołą miłosierdzia

Problemy rodziny należą do najważniejszych spraw w naszym życiu. Z tego powodu zdecydowaliśmy się opublikować w naszym biuletynie List Pasterski Episkopatu Polski, który mogliśmy usłyszeć w kościołach w Niedzielę Świętej Rodziny. Ponieważ Księża Biskupi przypominają w nim istotne nauczanie o rodzinie a także zasady dotyczące przyjmowania Komunii św. przez osoby rozwiedzione, warto abyśmy jeszcze raz, spokojnie pochylili się nad tym ważnym tekstem.

Kronika Apostolstwa

Wszystkim organizatorom spotkań opłatkowych składamy serdeczne podziękowaniaza trud i poświęcenie oraz za gościnność i życzliwość. Bóg zapłać!