Wyszukiwanie
Dzisiaj jest

wtorek,
17 lipca 2018

(198. dzień roku)

Święta

Wtorek, XV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik
Liczba wyświetleń strony:
5071

 Start • Info ADS • Stopnie • Kronika • Historia • Terminarz • Multimedia •

4-6. października 2013 odbyły sie rekolekcje Apostolstwa w Gietrzwałdzie. Wzięło w nich udział 50 osób. Czekamy na świadetwa i relacje uczestników.

Gietrzwałd ADS 6.10.2013

Uczestnicy rekolekcji!

Życie w perspektywie wiary! – rekolekcje zamknięte ADS w Gietrzwałdzie

   Od 4 do 6 października, jak co roku o tej porze, w Gietrzwałdzie trwały rekolekcje zamknięte dla członków ADS Polski północno-wschodniej. Prowadził je ks. Jan Tetzlaff MSF. Uczestniczyło w nich  50 osób. Wielu kolejny już raz, niektórzy po raz pierwszy.   

  Dlaczego w Gietrzwałdzie? Dlaczego  zel. p. Teresa Badaszewska od wielu już lat zaprasza do Gietrzwałdu należących do Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci na kilka dni skupienia, wyciszenia, modlitwy, medytacji? 

   Myślę, że nie ma na Warmii godniejszego miejsca na rekolekcyjne zamyślenie niż Gietrzwałd. Mała, spokojna, malowniczo położona wieś, a na jej wzniesieniu z daleka widoczne smukłe wieże Sanktuarium Maryjnego, dalej alejka prowadząca do pobłogosławionego przez Matkę Bożą źródełka, a pod lasem, wzdłuż wzgórza,  stacje drogi krzyżowej umożliwiające pielgrzymom doznanie „trudu” wejścia na Golgotę. Ze wzniesienia piękny widok  na panoramę Gietrzwałdu,  wsi, która z woli Bożej 136 lat temu stała się miejscem objawień „Jasnej Pani”.      

  Gietrzwałd jest do dzisiaj jedynym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie miejsc objawień maryjnych zatwierdzonych przez Kościół.  Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. „Jasna Pani” powiedziała, że jest „Najświętszą Maryją Panną Niepokalanie Poczętą”. W czasie bezwzględnego prześladowania Kościoła i germanizacji Polaków (Warmia była wówczas pod zaborem pruskim) Matka Boża przemawiała do dzieci po polsku: „Chcę, abyście codziennie odmawiały różaniec”. Wzywała do modlitwy i pokuty, a na zakończenie objawień obiecała: „Nie smućcie się, ja zawsze będę z wami”.  

   I jest z nami. Chociaż rekolekcje ADS były zamknięte i odbywały się w Domu Rekolekcyjnym, nie było takiego ich uczestnika, który by w „wolnym czasie” nie wstąpił do Gietrzwałdzkiej Pani, nie zaczerpnął wody z cudownego źródełka, nie zatrzymał się przy kapliczce objawień. Już pierwszego dnia, po odprawionej Drodze Krzyżowej, kiedy schodząc  ze wzgórza udawaliśmy się do Domu Rekolekcyjnego, spotkanie z Matką Bożą w Gietrzwałdzkiej Bazylice zaproponował nam ks. Jan, nasz Rekolekcjonista i duchowy przewodnik w wierze. 

   Zgodnie z duchem trwającego  Roku Wiary tematem wiodącym naszych rekolekcji były rozważania o wierze: Życie w perspektywie wiary. Konferencje wygłaszane przez ks. Rekolekcjonistę pozwalały nam niejako na nowo skorygować nasze życie w odniesieniu do wiary – niezasłużonej łaski, darmo otrzymanej na chrzcie świętym. Czy rzeczywiście na co dzień żyjemy wiarą? A jak to wygląda w rodzinie – pierwszej i najważniejszej szkole wiary? Te i podobne pytania, niezwykle ważne przemyślenia, swoisty rachunek sumienia z życia wiarą, a do tego bardzo wymowne przykłady wiary ludzi, z którymi spotkał się ks. Jan w czasie  dziesięcioletniej pracy misyjnej w Norwegii. 

   Trzydniowy plan rekolekcji uwzględniał wszystkie nasze potrzeby duchowe i „przyziemne”. Centralne miejsce zajmowała bez wątpienia Msza św.  , o 15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego, o 21:00 – Apel Maryjny, następnie Różaniec, cicha adoracja – osobiste spotkanie z Jezusem Eucharystycznym, Jutrznia, Godzinki, Droga Krzyżowa,…

  Uczestnicy rekolekcji mieli możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, do rozmowy z duszpasterzem, do podzielenia się swoimi przeżyciami, doświadczeniami, wątpliwościami, problemami i radościami -zarówno podczas wspólnych spotkań w sali konferencyjnej, jak i na bardziej „kameralnych” spotkaniach na korytarzu czy w pokojach (zwłaszcza w pokoju organizatorów ),  a zelatorzy – do zrelacjonowania aktualnych sytuacji wspólnot ADS w swoich parafiach. Dzięki ks. Janowi mieliśmy możliwość poznania realiów życia Kościoła w Norwegii i specyfiki pracy misyjnej w tym rejonie świata. Podzieleni na grupy „integracyjne” przygotowywaliśmy prowadzenie modlitw, nabożeństw, otrzymywaliśmy funkcje liturgiczne. Każdy we wspólnocie rekolekcyjnej czuł się potrzebny, odpowiedzialny i – ćwicząc się w cnocie pokory – posłuszny. Sądzę, że tak rzeczywiście było. Rodzinną atmosferę tworzyli głównie odpowiedzialni za Boże przeżycie rekolekcji: ks. Jan Tetzlaff i p. Teresa Badaszewska. Niech Pan im  błogosławi!

 

   zel. Wanda Kaźmierczak, Giżycko