Wyszukiwanie
Dzisiaj jest

poniedziałek,
16 lipca 2018

(197. dzień roku)

Święta

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Licznik
Liczba wyświetleń strony:
10840

„Kim ja jestem?... Co znaczę?...” (4)

Urealnianie dążeń i pragnień

Towarzyszenie duchowe jest szczególną szansą, dzięki której pełniej możemy spotkać się „ze sobą samym” oraz być „bardziej autentycznymi” w relacjach z innymi ludźmi oraz z Bogiem.

Z tego autentyzmu rodzi się dojrzała osobowość, w której człowiek „czuje się sobą”, potrafi spotkać Boga w człowieku i wielbić Go w realizacji powierzonych mu zadań. Duch autentyzmu jest też pomocą w wychodzeniu z pozorów życia, w które niekiedy można wejść i zbłądzić, tracąc perspektywy pełni” i horyzonty wolności... Warto podkreślić, że bardzo często w świat iluzji wchodzi się nieświadomie, jakby niepostrzeżenie.

Niebezpieczna nieświadomość

Otóż zagubiony i zmęczony swym dotychczasowym wysiłkiem człowiek może być przekonany, że wreszcie przeżywa od dawna poszukiwaną prawdę, a faktycznie: to wchodzi na drogę psychicznego fałszu (pozorów, iluzji). Nieraz w tym stanie można żyć bardzo długo, nie zdając sobie wcale sprawy z przeżywanych treści.

Jak towarzyszenie duchowe może pomóc człowiekowi odkrywać prawdę o siebie i przeżywać ją autentycznie na co dzień?

Rzetelne badanie sumienia pozwala zauważyć, że w sercu ludzkim ścierają się ze sobą ściśle złączone i wzajemnie współistniejące światy; świat pragnień i świat potrzeb psychicznych. Rozmowa z zaprzyjaźnionym towarzyszem – w klimacie zaufania, szczerej prawdy oraz dyskrecji – pomaga zauważyć, odkryć i ponazywać owe istniejące różnice.

Co to są potrzeby psychiczne i

jak się mają do potrzeb serca?

 

To wewnętrzne impulsy, które dochodzą do głosu w pewnych sytuacjach lub przy pojawiającym się „braku” i „głodzie” w organizmie. Uaktywnienie się tych potrzeb jest niezależne od woli człowieka, choć wola może je kontrolować i ukierunkować.

Potrzeby te są nieświadome. Dlatego więc w pewien sposób sterują zachowaniem ludzkim, z czego człowiek może sobie zupełnie nie zdawać sprawy. Wskutek tego nie będzie zdolny do rozumnego kontrolowania danej potrzeby.

W końcu niektóre z potrzeb można przeżywać w sposób tak silny, że wszelakie działanie, decyzje, dokonywanie wyborów i ocen podlega jej wpływowi. Wówczas ma ona taką wewnętrzną siłę, że staje się motorem napędowym całego postępowania i czyni go niezdolnym do wyrwania się spod jej wpływu (potrzeba jedzenia, odpoczynku, bezpieczeństwa, spokoju, bycia docenionym, zaakceptowanym, podziwianym, zauważonym...)

Pragnienia, wartości, „głody”

Pragnienie pójścia drogą wartości, które odkrywamy i zgłębiamy sprawia, że podejmujemy kluczowe decyzje. Jednak „nieugruntowany” w sercu świat wartości może być zakrzyczany przez inne „głosy”. Ten krzyk, niesłyszalny dla ucha, mocno determinuje wybory serca.

Podświadome potrzeby psychiczne utrudniają refleksję i rozeznanie. Zamiast więc wybierać „wartości”, idziemy za głosami „głodów”... Dokonuje się to w atmosferze zaślepienia, zmącenia czy pośpiechu. Ta właśnie rozbieżność powoduje konflikt serca.

Uczuciowość bardzo wpływa na nasze myślenie, lecz nie jesteśmy tego często świadomi. Nasze myślenie bywa więc ukierunkowane na zupełnie inną płaszczyznę niż ta, którą świadomie wybieramy. Zamiast radośnie spacerować po „łąkach wartości” niebezpiecznie wypływamy na „oceany głodów”...

Najprawdziwsze z motywów

Czas – sam z siebie – niestety, nie rozwiąże żadnych trudności. Owszem, może być sprzymierzeńcem, o ile w „owym czasie” podejmie się szczerą refleksję i uczciwą rozmowę dla rozpoznania „dynamiki uczuciowej”, jaka dokonuje się w sercu.

Zadaniem towarzyszenia jest inne spojrzenie na dotychczasowe decyzje i wydarzenia. Pomoc polega zatem na doprowadzeniu do spotkania z  najgłębszymi – i dlatego najprawdziwszymi – motywami postępowania oraz podświadomymi motywami w wyborach. Bez tego poznania, bez dojścia do takiej świadomości człowiek będzie już zawsze niemile zaskakiwany przez świat swych wewnętrznych uczuć, które wpływając na postępowanie będą fałszowały sposób zachowania i decyzje.

Ten wewnętrzny stan, gdy doświadcza się zderzenia wzniosłych pragnień z wewnętrznymi, ukrytymi, silnymi potrzebami można nazwać kryzysemniekomfortową sytuacją rozszczepienia duchowych dążeń z powszednimi żądzami.
 

<<  Zobacz poprzednią stronę  |  Zobacz następną stronę  >>

Wpisz swój komentarz - uzupełniając poniższe pola.

 

I would like to thank you for the efforts you&28#17;ve put in writing this s

HOLA A TODOS LA SERIE EL ELEGIDO ESTA MUY BUENA Y ORGALNIIL.. YO NO ENTIENDO POR